Aktualności

ZAWÓD ARCHITEKT
23 października 2018, wtorek

TYTUŁ ZAWODOWY ARCHITEKT . AROGANCKI ATAK NA WOLNY ZAWÓD. RZĄDOWY PROJEKT USTAWY O ARCHITEKTACH.

Szkolenie w Spale 28 - 30. 09. 2018
27 września 2018, czwartek

Zapraszamy na szkolenie w Spale w dniach 28-30 września 2018, organizowane wedle standardów szlifowanych w naszym oddziale latami..

Odeszła Helena Kurmanowicz
27 sierpnia 2018, poniedziałek

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 85 lat odeszła nasza droga koleżanka architekt śp. Helena Kurmanowicz.

Spotkanie szkoleniowe w Spale 11-13 maja 2018 r.
24 kwietnia 2018, wtorek

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie szkoleniowe SARP w Spale, które odbędzie się w dniach 11-13 maja 2018 r.

A teraz...
7 października 2017, sobota

Poniżej linki do ciekawych materiałów dotyczących projektu ustawy o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach z 1 września 2017 r.

LIST W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI ZAWODU ARCHITEKTA
13 grudnia 2016, wtorek

W grudniu tego roku mija 16 lat od uchwalenia ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42). Jednym zdaniem w art. 6. 1. prawo wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie ustawa dawała wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Wszystkim, którzy jak piszący te słowa na takie listy nie zechcieli się wpisać pomimo posiadania uprawnień budowlanych prawo takie w ponad rok później zostało odebrane.

KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY
15 listopada 2016, wtorek

Projekt ustawy z 30 września 2016 r. pod nazwą Kodeks Urbanistyczno-Budowlany ze swoimi 607 artykułami wszedł w fazę konsultacji społecznych http://www.konsultacje.gov.pl/node/4354 . Do grupy 21 organizacji i stowarzyszeń, które przyjęły nazwę Komitet Programowy B-21 i opracowują wspólne stanowisko nie zaproszono SARP-u.

Otwarcie wystawy - Jakub Wujek architekt
7 kwietnia 2016, czwartek

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy "Jakub Wujek architekt"

"MOJE MIASTO, A W NIM - ŚWIETLICA" - Dyskusja otwarta o rewitalizacji
8 stycznia 2016, piątek

Zapraszamy do otwartej dyskusji o rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem jej społecznego aspektu, działań miękkich inicjowanych przez społeczności lokalne. W tym kontekście będziemy dyskutować o roli świetlic podwórkowych.

WYNIKI KONKURSU W UNIEJOWIE
21 grudnia 2015, poniedziałek

KONKURS URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNY NA KONCEPCJĘ ZAGOSPODAROWANIA TERENU ZESPOŁU UZDROWISKOWEGO - UNIEJÓW WRAZ Z OKREŚLENIEM PROGRAMU FUNKCJONALNEGO

Pożegnanie
2 października 2015, piątek

Z głębokim żalem informujemy, że dnia 30.09.2015 roku zmarł ś.p. Leszek Łukoś

Akcja BIAŁY STYCZEŃ
12 listopada 2014, środa

Zdaniem organizatorów akcji Biały Styczeń, środowisko architektów co miesiąc traci od 2 do blisko 4 milionów złotych. Tą "utraconą wartością" nazwana została różnica pomiędzy kwotami wynikającymi z ministerialnego rozporządzenia ws. obliczania planowanych kosztów prac projektowych, a cenami uzyskanymi przez zwycięzców monitorowanych przetargów publicznych.

Pożegnanie.
29 lipca 2014, wtorek

Z Głębokim żalem informujemy, że dnia 25.07.2014 roku zmarł Kolega Architekt Włodzimierz KRAKOWSKI. członek Zarządu Łódzkiego Oddziału SARP, wykładowca, nauczyciel, przyjaciel i wspaniały kolega. Składamy wyrazy współczucia najbliższej rodzinie i wszystkim, którym był bliski.

debata "W miasto Idziemy" - odwołana!
29 maja 2014, czwartek

Z przykroscią zawiadamiamy, że organizator debaty "W miasto idziemy", która miała się odbyć w ramach "Tygodnia z Architekturą" dnia 30.05 w klubie Dom, odwołał wydarzenie.

'Tydzień z Architekturą' - 22-31.05.2014
5 maja 2014, poniedziałek

Tydzień z Architekturą jest ogólnopolską akcją, odbywającą się równolegle w całym kraju, organizowaną przez oddziały regionalne Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Wystawa 'Najlepszy projekt pracowni' w ramach Festiwalu 'Tydzień z Architekturą'
5 maja 2014, poniedziałek

Zapraszamy wszystkich architektów do udziału w wystawie, na której zaprezentujemy najciekawsze prace z obszarów architektury i urbanistyki pn. "Najlepszy projekt z pracowni" (przewidujemy prezentację do 4 plansz 100 x 70, dopuszczamy inne formy prezentacji, adekwatne do autorskiej propozycji). Prosimy o zgłoszenia na nasz adres lodz@sarp.org.pl lub pod numer telefonu 601 689 441. Więcej informacji oraz zasady przyjmowania prac opisane są w regulaminie.

Apel o wsparcie dla Marty.
12 marca 2014, środa

Właśnie dotarła do nas smutna informacja o problemach zdrowotnych jednej z naszych koleżanek. Poniżej publikujemy jej list oraz krótką informację z instrukcją jak można Marcie pomóc!

List poparcia dla Ukrainy
11 marca 2014, wtorek

Dear President, Dear Colleague, We have been watching closely the recent development in Ukraine and we strongly believe that the Ukrainian Nation should have the right to decide about the future of its country only by the means od open dialogue and Democracy.

Spotkanie środowiskowe w sprawie ulicy Nowotargowej w Łodzi.
26 lutego 2014, środa

W najbliższy czwartek (27.02.2014) o godzinie 16.30 w Małej Sali Obrad UMŁ (Piotrkowska 104) odbędzie się spotkanie środowiskowe mające na celu przenalizowanie problemu projektu ulicy Nowotargowej. Poniżej pełen tekst przesłany w tej kwestii przez kolegę Romana Wieszczka.

Pożegnanie
13 lutego 2014, czwartek

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, iż 09.02.2014 zmarł DR. INŻ. ARCH. JAKUB WUJEK. Architekt, urbanista, mentor, wykładowca, kolega, przyjaciel, wspaniały Człowiek.

Międzynarodowa Konferencja Architektoniczna - Inglass 2014
12 listopada 2013, wtorek

Już w lutym w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Inglass 2014. Poniżej kilka szczegółów na jej temat:

Stanowisko Łódzkiego Oddziału SARP w sprawie prowadzenia procedury i wyboru projektu dla inwestycji 'Przystanek Architektury'
12 listopada 2013, wtorek

"Przystanek Architektury" - pomysł który zrodził się kilka lat temu, dał niepowtarzalną szansę na stworzenie miejsca dla lokalizacji działalności organizacji architektonicznych Łodzi i regionu. Wspólne dyskusje, debaty wystawy miały być organizowane zarówno przez właściciela - Łódzką Okręgową Izbę Architektów jak i SARP Oddział Łódź, który na mocy porozumień miał aktywnie włączyć się w działalność i tworzenie tego bez wątpienia wyjątkowego miejsca.

Festiwal "Zodchestvo"
8 października 2013, wtorek

Stowarzyszenie Architektów Rosyjskich zaprosiło SARP do udziału w tegorocznej edycji festiwalu "Zodchestvo". Festiwal "Zodchestvo" jest prestiżową imprezą, odbywająca się przy wsparciu m.in. Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Rady Federacji, Dumy lokalnych władz Moskwy oraz Międzynarodowej Unii Architektów.

Komunikat Komisji Historycznej Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
8 października 2013, wtorek

W 2013 roku mija 40 lat od przyjęcia pierwszych studentów na Kierunek Architektury i Urbanistyki w Politechnice Łódzkiej. Pragniemy uczcić ten jubileusz: wystawą przywołującą wspomnienia z czasów studiów a także obrazującą dalsze losy absolwentów oraz ich aktualne osiągnięcia zawodowe i inne, pamiątkową publikacją, spotkaniem towarzyskim w miłym miejscu z dobrym jedzeniem, muzyką i atmosferą sprzyjającą wspomnieniom.

Widmo deregulacji krąży po Europie...
8 października 2013, wtorek

W imieniu Wiceprezesa SARP, arch. Pawła Kobylańskiego publikujemy informacje, dotyczące ostatnich spotkań i działań ACE w Brukseli.

Warsztaty z Projektowania Parametrycznego P3
19 września 2013, czwartek

Koło naukowe KĄT studentów architektury i urbanistyki Politechniki Łódzkiej organizuje międzynarodowe warsztaty studenckie poświęcone projektowaniu parametrycznemu. Warsztaty pod nazwą P3 - Purpose, Process, Product odbędą się w dniach 23-29 września 2013 roku i zakończą się budową drewnianego pawilonu na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Projekt został zakwalifikowany do wystawy Open Programme Łódź Design Festival 2013, na której zostanie zaprezentowany pawilon oraz materiał dokumentujący proces jego powstawania.

"Kiosk dla Łodzi" - zapytanie ofertowe
5 września 2013, czwartek

W związku z konkursem "Kiosk dla Łodzi" zorganizowanym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną i rozstrzygniętym w roku 2011, w drodze którego wyłoniona została zwycięska koncepcja architektoniczna kiosku dla Śródmieścia Łodzi autorów: Konrad Nieradka, Paweł Dadok - Katowice (www.mpu.lodz.pl), Biuro Architekta Miasta w Departamencie Architektury i Rozwoju UMŁ zwraca się z zapytaniem ofertowym dotyczącym:

Szkolenie w Spale
2 września 2013, poniedziałek

Już w najbliższy weekend, w dniach 6-8 września 2013 roku, zapraszamy koleżanki i kolegów na kolejne spotkanie szkoleniowe w Spale.

Spotkanie środowiskowe poświęcone inwestycji Nowego Centrum Łodzi - 18.07.2013 godzina 17.00
17 lipca 2013, środa

Rada Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów, Zarząd SARP o/Łódź oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich o/Łódź serdecznie zapraszają na spotkanie środowiskowe poświęcone inwestycji Nowego Centrum Łodzi.

Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej - wystawa
11 lipca 2013, czwartek

Stowarzyszenie Architektów Węgierskich organizuje wystawę Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Każdy kraj z V4 może przysłać 10 projektów domów jednorodzinnych.

Nowa strona Łódzkiego oddziału SARP
27 czerwca 2013, czwartek

Z wielką radością prezentujemy Państwu nową odsłonę strony internetowej Łódzkiego oddziału SARP. Będą się na niej znajdowały m.in. wszystkie akutalne informacje dotyczące wydarzeń około-architektonicznych, konkursów, spotkań. Strona ta ma być też platformą służącą do wyrażania opinii I zabierania głosu w tematach nas interesujących. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do poprawy komunikacji naszego środowiska.