Aktualności

Akcja BIAŁY STYCZEŃ
12 listopada 2014, środa
Udostępnij

Zdaniem organizatorów akcji Biały Styczeń, środowisko architektów co miesiąc traci od 2 do blisko 4 milionów złotych. Tą "utraconą wartością" nazwana została różnica pomiędzy kwotami wynikającymi z ministerialnego rozporządzenia ws. obliczania planowanych kosztów prac projektowych, a cenami uzyskanymi przez zwycięzców monitorowanych przetargów publicznych.

"Biały Styczeń" to społecznościowa akcja architektów zainicjowana przez zielonogórski oddział SARP, która ruszyła wraz z początkiem 2014 roku. Inicjatorzy akcji, ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku projektowym ? głównie zaniżanie wartości usług w przetargach publicznych, a co za tym idzie obniżanie jakości opracowań dokumentacji ? postanowili zaapelować do Koleżanek i Kolegów, o korzystanie w postępowaniach przetargowych z przepisów prawa w zakresie obliczania planowanych kosztów prac projektowych w procesie inwestycyjnym.

Prawem tym jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym
(Dz. U. z 2004 r. Nr 130, poz.1389).

Istota akcji polega z jednej strony na apelowaniu o stosowanie zapisanych w rozporządzeniu wskaźników i wycenianie prac projektowych na podstawie określonych tam wartości. A z drugiej ? na monitorowaniu przez organizatorów wyników przetargów publicznych i comiesięcznym przekazywaniu komunikatów do wiadomości architektów. Różnica pomiędzy kwotami wynikającymi z ministerialnego rozporządzenia a cenami uzyskanymi w poszczególnych przetargach nazywana jest "wartością utraconą przez środowisko architektów". Jak wynika z szacunków organizatorów akcji, co miesiąc waha się ona w przedziale od ponad 2 do blisko 4 milionów złotych.

Organizatorzy podkreślają, że akcja "Biały Styczeń" jest zgodnym z prawem rozwiązaniem, zależnym jedynie od woli i poczucia zbiorowej odpowiedzialności środowiska. Włączenie się do inicjatywy akcentuje jednocześnie znaczenie odpowiedzialności zawodowej i tworzy szansę wskazania czytelnego miejsca zawodu architekta w procesie inwestycyjnym. W "Komunikacie nr 1" napisano: "Nie wykształcimy młodej kadry, nie będziemy uczestniczyć w konkursach i nie będziemy w stanie spełniać naszych obowiązków wobec oczekiwań nowoczesnego ? coraz bardziej wymagającego społeczeństwa, jeżeli nie wzmocnimy naszej pozycji w procentowej ocenie wartości procesów planistycznych. (...) Nie ignorując wysiłków na rzecz poprawy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz prac na rzecz Kodeksu budowlanego proponujemy, abyśmy sami od zaraz zadbali o jakość naszej pracy."


więcej informacji na temat akcji:

http://www.zielonagora.sarp.org.pl/

http://zawod-architekt.pl/artykuly/za40_bialystyczen.html

Nikt jeszcze nie skomentował powyższego tekstu, Twój komentarz może być pierwszy.

Komentarze mogą zamieszczać jedynie zalogowani użytkownicy.