Aktualności

KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY
15 listopada 2016, wtorek
Udostępnij

Projekt ustawy z 30 września 2016 r. pod nazwą Kodeks Urbanistyczno-Budowlany ze swoimi 607 artykułami wszedł w fazę konsultacji społecznych http://www.konsultacje.gov.pl/node/4354 . Do grupy 21 organizacji i stowarzyszeń, które przyjęły nazwę Komitet Programowy B-21 i opracowują wspólne stanowisko nie zaproszono SARP-u.

KODEKS URBANISTYCZNO-BUDOWLANY. Projekt ustawy z 30 września 2016 r. pod nazwą Kodeks Urbanistyczno-Budowlany ze swoimi 607 artykułami wszedł w fazę konsultacji społecznych http://www.konsultacje.gov.pl/node/4354 . Do grupy 21 organizacji i stowarzyszeń, które przyjęły nazwę Komitet Programowy B-21 i opracowują wspólne stanowisko nie zaproszono SARP-u. https://www.piib.org.pl/informacje-bieipce-aktualnosci-96/2951-zgaszamy-uwagi-do-kodeksu-urbanistyczno-budowlanego
W projekcie ustawy m. in. określono uczestników procesu inwestycyjnego jako osoby posiadające uprawnienia budowlane, oczywiście za wyjątkiem inwestora. I byłoby to rozwiązanie poprawne gdyby nie § 3 art. 357., który odsyła w tej sprawie do przepisów o architektach i inżynierach budownictwa. W kontekście całego tekstu projektu nie dziwi już nawet fakt, że słowo ?architekt? użyte jest w tym miejscu po raz pierwszy i ostatni.
Od treści znowelizowanej ustawy o samorządach zawodowych będzie teraz zależało czy utrwali się haniebny zapis art.6.1. z roku 2000 nakazujący osobom posiadającym już uprawnienia budowlane wpisywać się na listę członków właściwej izby i płacić daninę w zamian za możliwość wykonywania zawodu zgodnie z nabytym wykształceniem i uzyskanymi kwalifikacjami. Przy okazji warto odnotować, że pomimo, iż kodeks w 2/3 odnosi się do zagadnień planowania przestrzennego w żaden sposób nie wspomina zawodu urbanisty jako zawodu posiadającego swój samorząd. Nie może, bo samorząd ten został kilka lat temu rozwiązany w drodze deregulacji...
Zła wiadomość to ta, że na stronie rządowej http://www.konsultacje.gov.pl/node/4344 w zakładce ?ocena skutków regulacji? w rozdziale 33 widnieje zapis ?zostanie uchwalona ustawa o zawodach architekta oraz inżyniera budownictwa?, w którym nie ma mowy o wykreśleniu art.6.1. Jeśli tak się stanie jak zamierza ustawodawca to na następne lata utrwali się stan, w którym osoby posiadające uprawnienia budowlane, nadane także przed wejściem w życie ustawy o samorządach zawodowych aby uprawiać zawód będą nadal poniżane opłacaniem całkowicie martwych samorządów i drukowaniem w nieskończoność nikomu niepotrzebnych zaświadczeń o własnych kwalifikacjach. A może ktoś się wreszcie opamięta?
arch. Lech Mackiewicz

Nikt jeszcze nie skomentował powyższego tekstu, Twój komentarz może być pierwszy.

Komentarze mogą zamieszczać jedynie zalogowani użytkownicy.