Aktualności

Wektory SARP /Środy na Łąkowej - Zwierko i Kardaszewski. Wielkie osobowości łódzkiej architektury. - wykład i debata. Środa 26 września 2018
15 września 2018, sobota
Udostępnij

Czy jest szansa na zachowanie wybitnych realizacji architektury późnego modernizmu?

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: - WEKTORY SARP

Temat: Wielkie osobowości łódzkiej architektury - Aleksander Zwierko i Bolesław Kardaszewski

Cykl: Wektory SARP

Wykład poprowadzi: dr Błażej Ciarkowski

Moderacja dyskusji i wprowadzenie: arch. Jakub Krzysztofik
Organizatory: SARP Łódź, Łódzka Szkoła Rewitalizacji i Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi

Czas: 26 września 2018 (Środa), godz. 16.30
Miejsce: Łąkowa 11 piętro IV, Regionalna Izba Budownictwa

Tematyka: W kolejnym cyklu wektory SARP zestawiamy sylwetki wybitnych twórców łódzkiej architektury Aleksandra Zwierki i Bolesława Kardaszewskiego. Tych dwóch wielkich architektów miało ogromny wpływ na zmiany przestrzeni Łodzi w latach siedemdziesiątych. Któż nie zna ich realizacji? Biurowce przy Piłsudskiego i Akademia Sztuk Pięknych, "Manhattan" i "Bolek"; "Kapelusz Pana Anatola i "Anilana/Lokator". Konkurowali nie tylko w sferze twórczej, ale również w szybkości wiązania muszek (sic!). Fascynujące życiorysy tych wielkich osobowości, dziś niestety trochę zapomnianych, przybliży dr Błażej Ciarkowski zajmujący się badaniem najnowszej historii architektury. Z kolei autor cyklu "Wektory SARP" arch. Jakub Krzysztofik wprowadzi nas w trudną problematykę ochrony dzieł architektury powojennej. Obecnie adaptacje budynków z lat siedemdziesiątych pozostawiają wiele do życzenia. Czy jest zatem szansa na zachowanie wybitnych realizacji architektury późnego modernizmu? To pytanie zadamy publiczności, ponieważ Wektory SARP to cykl debat, gdzie po godzinnym wprowadzeniu w zagadnienie, prosimy publiczność o wyrażenie swojej opinii. Liczymy na ciekawą dyskusję! Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia w środę.
Błażej Ciarkowski i Jakub Krzysztofik


Dr Błażej Ciarkowski Architekt i historyk sztuki. Absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2012 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Sztuki UŁ. Obecnie pracuje na Politechnice Łódzkiej. Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Autor wyróżnionej dysertacji traktującej o działalności Bolesława Kardaszewskiego w kontekście przemian powojennej architektury polskiej. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Członek PKN ICOMOS i SHS oraz SARP.

Arch. Jakub Krzysztofik - przewodniczący komisji rewizyjnej, delegat na zjazd i v-ce przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego przy ZG SARP. Wykładowca akademicki zakresu rewitalizacji na UŁ; oprócz architektury podyplomowo studiował zarządzanie oraz konserwacje zabytków. Ukończył również studia doktoranckie na PŁ. Naukowo zajmuje się semiologią (teoria znaków) architektury. Dyplomant prof. Bolesława Kardaszewskiego.

Nikt jeszcze nie skomentował powyższego tekstu, Twój komentarz może być pierwszy.

Komentarze mogą zamieszczać jedynie zalogowani użytkownicy.