Aktualności

Janusz Wyżnikiewicz (1931-2019)
25 listopada 2019, poniedziałek
Udostępnij

22 listopada zmarł architekt Janusz Wyżnikiewicz wybitny łódzki architekt

22 listopada zmarł architekt Janusz Wyżnikiewicz.

Janusz Szczęsław Wyżnikiewicz urodził się w Łodzi 15 lutego 1931 roku. Był twórcą o bogatym dorobku i wyjątkowej osobowości. Wychowywał się w Łodzi, do gimnazjum uczęszczał w Bydgoszczy, studiował w Gdańsku i Warszawie, ale zawodowo związał się na stałe z rodzinną Łodzią.
Jak sam podkreślał, szczęśliwie pokonywał wszelkie przeciwności w życiu zawodowym. Wywalczył montaż balkonów w projektowanym przez siebie osiedlu mieszkaniowym (w czasach gdy standardem było tzw. budownictwo przykładowo-oszczędne), powołując się na prawo robotników do kontaktu z naturą. Wytrzymałość nowatorskiej konstrukcji Hali Sportowej ŁKS sprawdzał na budowie za pomocą worków z piaskiem. Był wyczynowcem w projektowaniu i w sporcie (uprawiał wioślarstwo oraz bieganie).
Specjalizował się w projektowaniu szpitali. Spod jego ręki wyszedł m.in. Wojewódzki Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, Szpital Centrum Zdrowia Matki Polki, Centrum Kliniczno-Dydaktyczne UM w Łodzi, szpital MSWiA.
Pracował w pracowni Miastoprojekt oraz w Miejskim Biurze Projektów, a następnie założył autorską pracownię architektoniczną. Przez pewien czas był wykładowcą Politechniki Łódzkiej.
Laureat Nagrody Miasta Łodzi za działalność projektową, laureat Honorowej Nagrody SARP oddział Łódź, laureat Nagrody Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych II stopnia za wybitne osiągnięcia w projektowaniu, a także laureat wielu konkursów architektonicznych (m.in. wraz z B. Kardaszewskim, A. Zwierko, J. Sumieniem zdobył I nagrodę za projekt architektoniczno-urbanistyczny pl. Wolności w Łodzi).
Projektował na kalce szkicowej niebieskim ołówkiem, specjalnie w tym celu sprowadzanej z Czech.
Swoje biurko, a właściwie deskę kreślarską ze stosem szkiców, ustawiał w pomieszczeniu z innymi architektami własnej pracowni. Chciał w ten sposób umożliwić swobodny przepływ myśli oraz twórcze dyskusje na temat architektury, kawy (tylko z ekspresu, podawanej w ceramicznych filiżankach), sportu oraz życia.

[tekst: arch. Marta Czachorowska

Nikt jeszcze nie skomentował powyższego tekstu, Twój komentarz może być pierwszy.

Komentarze mogą zamieszczać jedynie zalogowani użytkownicy.