Aktualności

Zaproszenie na cykl filmów o mieście i architekturze
30 listopada 2019, sobota
Udostępnij

Zapraszamy na współorganizowane przez nasz Oddział we współpracy z wrocławską Fundacją Filmową wydarzenie. Porozmawiajmy o mieście i architekturze!

Po raz pierwszy w Łodzi! Znana marka MIASTOmovie, czyli festiwal filmów o mieście i architekturze, który regularnie wyrusza w podróż z Wrocławia do innych miejsc w Polsce, gdzie również inicjowana jest dyskusja o wyzwaniach dla współczesnych miast. Przed nami weekend 7-8 grudnia w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów, w ramach którego obejrzymy 4 filmy i odbędą się 4 rozmowy po projekcjach.

Do programu zostały wybrane dokumenty, które pozwalają podjąć różnorodne zagadnienia, wymagające omówienia i przedyskutowania z udziałem różnych środowisk. W zestawie znalazło się miejsce na tytuł o rowerowej codzienności na przykładzie Holandii, portret Bjarke Ingelsa i obserwacja jego biura, opowieść o kryzysie mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii, a także dokument o sporach urbanistycznych w Berlinie z lat 90. ubiegłego wieku. Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą dyskusje tematyczne. A szczegółowy program przedstawia się następująco:

7 grudnia:
16:00
?Why we cycle?, reż. Arne Gielen, Gertjan Hulster, Holandia 2017, 57 min

Dla Holendrów jazda na rowerze jest jak oddychanie. Twórcy dokumentu przyglądają się fenomenowi tego kraju, rozmawiają ze zwykłymi użytkownikami ścieżek rowerowych i specjalistami w dziedzinach zrównoważonego transportu, urbanistyki. Wspólnie próbują odpowiedzieć na pytanie, co stało się przyczyną takiej popularności rowerów. Film z tych badawczo-przyglądających się. Być może właściwe osoby będą potrafiły wyciągnąć z niego właściwe wnioski i zaimplementować je na rodzimym podwórku.

W dyskusji udział wezmą: p. Hubert Barański (Fundacja Normalne Miasto Fenomen) i dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl (Politechnika Łódzka)
moderacja: p. Maciej Trojanowski (Radio Łódź)
Link do bezpłatnej rejestracji: https://evenea.pl/event/why-we-cycle/

19:00
?BIG Time?, reż. Kaspar Astrup Schroeder, Dania 2017, 93 min

Bjarke Ingels zaczął karierę jako młody chłopak, marząc o tworzeniu kreskówek. Dziś został obwołany przez Wall Street Journal ?jedną z najjaśniejszych gwiazd architektury?. BIG Time podąża śladami Bjarke przez pięć lat (2011-2016), w trakcie których mierzy się on ze swoim największym projektem. Zostajemy dopuszczeni do obserwacji całego kreatywnego procesu, który nierzadko wiąże się z mnóstwem kompromisów. Widzimy także, w jaki sposób życie prywatne zaczyna coraz mocniej oddziaływać na architekta. Firma Ingelsa (Bjarke Ingels Group ? w skrócie: BIG) dostaje zadanie zaprojektowania i wybudowania jednego z wieżowców, mających zastąpić wieże World Trade Center, które runęły 11 września 2001 r. na Manhattanie. Bjarke tworzy budynek, który zmieni linię dachów Nowego Jorku, jednocześnie borykając się z problemami zdrowotnymi. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego coraz powszechniej za geniusza.

W dyskusji udział wezmą p. dr inż. arch. Błażej Ciarkowski (członek SARP o. Łódź, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka) oraz p. mgr inż. arch. Maciej Musiał (członek SARP o. Łódź, Pracownia Architektury Formart S.C.).
moderacja: p. mgr inż, arch. Jakuba Krzysztofika (Prezes SARP o. Łódź, 3D Architekci z wizją Jakub Krzysztofik).

Link do bezpłatnej rejestracji: https://evenea.pl/event/big-time/

8 grudnia:

15:00
?Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy?, reż. Paul Sng, Wlk. Brytania, 2017, 82 min.

Dla niektórych ?kryzys mieszkaniowy? oznacza odrzucenie wniosku o adaptację poddasza. W przypadku innych jednak ? utratę domu. To pełnometrażowy dokument, który bada systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań w Wielkiej Brytanii. Film skupia się na zaniedbaniach i wyburzeniach osiedli domów komunalnych w całej Wielkiej Brytanii. Bada też, jak państwo współpracuje z sektorem prywatnym, niszcząc wspomniane osiedla, by na ich miejscu wybudować mieszkania niedostępne dla większości społeczeństwa.
?Wywłaszczenie? jest historią ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących, że mieszkanie to prawo człowieka, a nie luksusowe dobro.

W dyskusji udział wezmą m.in.: p. dr Dorota Sikora-Fernandez (Uniwersytet Łódzki) i p. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (społecznik, Prezes Europejskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich)
moderacja: p. Przemysław Naze (Radio Łódź).
Link do bezpłatnej rejestracji: https://evenea.pl/event/wywlaszczenie/

18:00
?Do kogo należy miasto??, reż. Hans-Christian Post, Niemcy 2017, 54 min

Film mierzy się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Film zadaje pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami: czy realne jest zbudowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości miasta przy jednoczesnym zapewnieniu ekonomicznego rozkwitu? Czy można tego dokonać bez uszczerbku na funkcjach, jakie spełnia, i potrzebach mieszkańców? Jaka jest w tym wszystkim rola architektury i urbanistyki? Czy miasto może pozostać miastem dla wszystkich, czy jego przeznaczeniem jest zostanie tworem ekskluzywnym?

W dyskusji wezmą udzial: p. dr inż. arch. Aneta Tomczak (Zastępca Dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich) oraz p. dr hab. Ewa Klima (Politechnika Łódzka, Towarzystwo Urbanistów Polski o. Łódź).
moderacja: p. dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl (Politechnika Łódzka).
Link do rejestracji: https://evenea.pl/event/do-kogo-nalezy-miasto/

MIASTOmovie od 2014 roku działa we Wrocławiu. Działalność projektu szybko (2015) rozszerzyła się o Poznań, gdzie co roku pokazywanych jest kilka filmów, wraz z dyskusjami lub wykładami. W kolejnych latach projekcje pod szyldem festiwalu filmów o mieście i architekturze zagościły m.in. w Warszawie, Katowicach, Gliwicach czy Koszalinie. W tym roku przyszła pora na dawną stolicę polskiego włókiennictwa. Impreza odbywa się w dniach 7-8 grudnia. Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Wstęp jest wolny, ale dla gwarancji uczestnictwa prosimy o rezerwację miejsc w systemie evenea.pl. Możliwość rezerwacji od 4 grudnia (start rejestracji: 16:00).

UWAGA: filmy są wyświetlane z polskimi napisami; w trakcie wszystkich dyskusji zostanie zagwarantowane tłumaczenie na język migowy.

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Nikt jeszcze nie skomentował powyższego tekstu, Twój komentarz może być pierwszy.

Komentarze mogą zamieszczać jedynie zalogowani użytkownicy.